Przepisy, zdjęcia i inne teksty na blogu są mojego autorstwa. Jeżeli dodaję coś, co nie należy do mnie, wówczas podaję źródło. Jakiekolwiek kopiowanie zawartych na blogu treści bez mojej wiedzy i zgody jest złamaniem prawa (USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

piątek, 10 sierpnia 2012

Ogórkowe przetwory...

Prawie każdy z nas przygotowuje na zimę jakieś przetwory. Czy to ogórki, papryka, botwinka, cukinia, różnego rodzaju dżemy, czy marynowane grzybki.
Dzisiaj podzielę się z Wami moimi przetworami z ogórków. 


Prosta sałatka z ogórków na zimę

Składniki:


    4 kg ogórków gruntowych
    3 duże cebule
    4 marchewki
    1 szklanka soli kamiennej
    1,5 litra wody
    ziele angielskie
    pieprz czarny ziarnisty
    gorczyca
    liść laurowy
    około 1 litra octu
    około 1,5 litra wody
    2 szklanki cukru

Sposób przygotowania:

 Ogórki myjemy i kroimy w plasterki. Cebulę obieramy z zewnętrznych łusek, następnie jej połówki kroimy w plasterki. Marchewki oczyszczamy i kroimy w plasterki. Tak przygotowane składniki przekładamy do dużego garnka lub miski, wsypujemy sól i dodajemy 1,5 litra wody. Całość mieszamy i odstawiamy na 2- 3 godziny. Po upływie tego czasu zagotowujemy zalewę z cukru, 1,5 litra wody i litra octu. Sałatkę po upływie podanego czasu odsączamy z zalewy, nakładamy do słoików, do których wcześniej włożyliśmy przyprawy. Sałatki zalewamy zalewą, zakręcamy i pasteryzujemy przez około 5- 10 minut. 




Przecier z ogórków na zimę


Składniki:

    5 kg ogórków gruntowych
    1 główka czosnku
    pęczek kopru
    korzeń chrzanu
    woda
    2 łyżki soli kamiennej na litr wody
    pieprz czarny ziarnisty
    liść laurowy


Sposób przygotowania:

 Ogórki gruntowe zalewamy zimną wodą i myjemy dokładnie. Następnie ścieramy je tarką jarzynową o grubych oczkach. Do słoików nakładamy do połowy starte ogórki, następnie dodajemy kilka ziaren pieprzu, liść laurowy, kawałek chrzanu, ząbek czosnku i kawałek kopru. Następnie uzupełniamy słoiki startymi ogórkami. Wodę zagotowujemy z solą i przegotowaną, przestudzoną wodą zalewamy ogórki. Szczelnie je zakręcamy i odstawiamy. Po około 2. tygodniach możemy je dodatkowo pasteryzować. 
* z 5 kg ogórków wyszło mi 16 słoików przecieru o pojemności 0,5 l. 
** do uzupełnienia użyłam 1,6 l. wody z solą.




Ogórkowa sałatka na zimę

Składniki:

    5 kg ogórków
    1 kg marchewki
    0,5 kg cebuli
    1 kg papryki
    1 szklanka cukru
    1 szklanka oleju słonecznikowego
    1,5 szklanki octu
    5 łyżek soki kamiennej
    kilka ząbków czosnku
    ziele angielskie
    pieprz czarny ziarnisty
    liść laurowy


Sposób przygotowania:

 Warzywa myjemy. Ogórki kroimy w plasterki. Paprykę kroimy w drobne paski, cebulę kroimy w półplasterki, zaś marchewkę ścieramy na tarce jarzynowej o grubych oczkach. Możemy użyć do tych czynności robota kuchennego, co znacznie ułatwi nam pracę. Warzywa przekładamy do dużego garnka lub miski i mieszamy z solą i odstawiamy na 1 godzinę. Później dodajemy cukier i ocet i odstawiamy na godzinę. Następnie dodajemy olej i przyprawy i również odstawiamy na godzinę. Po upływie w sumie trzech godzin sałatkę przekładamy do wyparzonych i osuszonych słoików, dopełniamy je "sokiem", który warzywa "puściły', szczelnie zakręcamy i pasteryzujemy. Odstawiamy na noc do góry dnem.




Domowe pikle

Składniki:

    4 kg ogórków
    1 kg papryki
    1 kg cebuli
    1 kalafior
    0,5 kg pieczarek
    1 szklanka soli kamiennej niejodowanej
    4 szklanki octu
    12 szklanek wody
    4 szklanki cukru
    ziele angielskie
    pieprz czarny ziarnisty
    liść laurowy
    * brokuł


Sposób przygotowania:

 Ogórki moczymy w zimnej wodzie, myjemy, a następnie dzielimy na 8 części i przekładamy do garnka lub miski. Paprykę pozbawiamy gniazd nasiennych i kroimy na kawałki. Dodajemy ją do ogórków. Pieczarki kroimy na pół, sparzmy i dodajmy do ogórków. Cebulę kroimy na 8 części i również dodajemy do ogórków. Kalafior po podzieleniu na różyczki i sparzeniu łączymy z warzywami. Podobnie postępujemy z brokułem. Dodajemy przyprawy, sól, trochę wody i mieszamy wszystko razem. Odstawiamy na 3 godziny. Po czym napełniamy mieszanką słoiki. Przygotowujemy zalewę z pozostałych składników. Gorącą zalewą zalewamy warzywa, od razu zakręcamy i pasteryzujemy przez kilka minut. Odstawiamy dnem do góry.




Kwaszone ogórki domowe

Składniki:

    10 kg ogórków
    1,5- 2 łyżki soli kamiennej niejodowanej na słoik
    koper
    główka czosnku
    ziele angielskie
    liść laurowy
    pieprz czarny ziarnisty
    korzeń chrzanu
    liście dębu i/lub wiśni


Sposób przygotowania:

 Ogórki gruntowe moczymy w zimnej wodzie i dokładanie je myjemy. Słoiki uzupełniamy do połowy ogórkami. Do każdego ze słoików dodajemy kilka sztuk pieprzu ziarnistego, ziela i liść laurowy. Następnie dodajemy po 0,5- 1 ząbek czosnku i kawałek korzenia chrzanu. Dodajemy również wcześniej umyty koper. Po kawałku na każdy słoik. Jeśli chcemy możemy również dodać do każdego ze słoików liście wiśni lub dębu. Nadają one naszym ogórkom zupełnie innego smaku. Ja do części słoików dodaję liście dębu, a do kilku wiśni. Odmierzamy wodę( około 6,5 litra lub więcej). Przegotowaną i przestudzoną wodę łączymy z solą kamienną i dobrze mieszamy. Tak przygotowaną zalewą zalewamy ogórki i szczelnie zakręcamy. Następnie odstawiamy na około 2 tygodnie. Po tym czasie możemy je dodatkowo pasteryzować.




Ogórki konserwowe z papryką


Składniki:

    5 kg ogórków gruntowych
    1 kg papryki
    600 ml octu
    3 litry wody
    kilka gałązek kopru
    2 marchewki
    1 korzeń chrzanu
    gorczyca
    ziele angielskie
    pieprz ziarnisty
    liść laurowy
    1 szklanka cukru
    4 łyżki soli kamiennej


Sposób przygotowania:

 Ogórki moczymy i myjemy w zimnej wodzie. Paprykę myjemy, wykrawamy z niej gniazda nasienne. Następnie kroimy na kawałki. W słoikach układamy warstwę ogórków dodając kawałek kopru, kawałek marchewki i kawałek chrzanu. Następnie dodajemy pół łyżeczki gorczycy na słoik, kilka ziaren pieprzu, ziela i liść laurowy. Następnie wkładamy kawałki papryki i uzupełniamy ogórkami. Zagotowujemy zalewę z wody, octu, cukru i soli. Zalewę lekko studzimy i zalewamy nią ogórki. Słoiki szczelnie zakręcamy i pasteryzujemy przez kilka minut. 



Udanych przetworów :)


4 komentarze:

  1. Oj kochana ale zaszalałaś! Ja wczoraj 5 kg tylko przerobiłam a gdzie tu jeszcze sałatka i na zupę ?
    Z papryką jeszcze nie jadłam ogórków konserwowych ,podejrzewam że są pyszne:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie przyznam się ile kilogramów ogórków zostało przerobionych łącznie :))) Ale napiszę, że bardzo dużo. Coś mi jeszcze chodzi o głowie, bo szkoda tak bezczynnie siedzieć, kiedy sezon jeszcze się nie skończył, ale jakoś nie mam pomysłów.
    Ogórki z papryką faktycznie pyszne :) Mają lekko paprykowy posmak.

    OdpowiedzUsuń
  3. Czy w piklach domowych dobrze podalas ilosc soli? Czy na pewno jest to jedna szklanka?

    OdpowiedzUsuń
  4. Anonimie, tak, wszystko się zgadza. Potrzebujemy szklanki soli. W tej mieszance soli z wodą i warzywami wszystko się moczy, a zalewę przygotowujemy oddzielnie z pozostałych składników.

    OdpowiedzUsuń