Przepisy, zdjęcia i inne teksty na blogu są mojego autorstwa. Jeżeli dodaję coś, co nie należy do mnie, wówczas podaję źródło. Jakiekolwiek kopiowanie zawartych na blogu treści bez mojej wiedzy i zgody jest złamaniem prawa (USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

czwartek, 1 marca 2012

Pączki i nie tylko, czyli słodkości, których nigdy za wiele...

Czuję jeszcze dzisiaj smak Tlustego Czwartku. Pączki, faworki, faworki, pączki... Mogłabym je jeść tonami. I przyznam szczerze, że przygotowuję je czasami w środku roku, nie ważne, czy to karnawał, czy też środek lata. Chyba nigdy mi się nie znudzą :)




Pączki dla Babci, pączki dla Dziadka
Pączki, które przygotowaliśmy dla Dziadków :)

Składniki:
mąka 1 kg
cukier 1 szklanka
żółtka jaj 6 sztuk
drożdże 7 dag
cukier waniliowy 1 opakowanie
mleko 1,5- 2 szklanki
margaryna 10 dag
spirytus 1 łyżka
marmolada
smalec 1 kg
sok z cytryny
cukier puder 2 szklanki
barwnik spożywczy 2- 3 szczypty
wiórki kokosowe

Sposób przygotowania:
Mąkę przesiewamy do miski. Drożdże wkruszamy do miski, dodajemy łyżkę cukru, trochę letniego mleka. Mieszamy i odstawiamy, żeby wyrosły. Żółtka ucieramy lub miksujemy z cukrem oraz cukrem waniliowym. Margarynę rozpuszczamy. Do mąki dodajemy wyrośnięty rozczyn, spirytus i masę żółtkową, następnie w miarę potrzeby mleko, wyrabiamy ciasto dodając rozpuszczoną margarynę i ewentualnie mąkę. Ciasto odstawiamy w ciepłe miejsce pod przykryciem, żeby wyrosło. Powinno podwoić swoją objętość. Gdy ciasto wyrośnie odrywamy od niego kawałki i formujemy kulki układając je na stolnicy. Tak uformowane kulki odstawiamy do wyrośnięcia. W tym czasie rozpuszczamy smalec. Gdy pączki wyrosną, a smalec się rozgrzeje smażymy na nim pączki. Po usmażeniu wyjmujemy je łyżką cedzakową na papierowy ręcznik kuchenny. Pączki nadziewamy marmoladą. Następnie lukrujemy lukrem przygotowanym z cukru pudru oraz soku z cytryny. Jeśli chcemy go zabarwić, możemy użyć dowolnego barwnika spożywczego. Lukier na pączkach posypujemy wiórkami kokosowymi.



Karnawałowe faworki- chrust

Składniki:
3 szklanki mąki
3 łyżeczki cukru
2 łyżki rumu
2 sztuki jaj
100 ml śmietany
0,5 łyżeczki soli
2 łyżki oleju
1 kg smalcu
0,5 szklanki cukru pudru

Sposób przygotowania:
Mąkę pszenną przesiewamy do sporej plastikowej miski, następnie dodajemy do niej sól, cukier kryształ, dwa całe jajka, śmietanę, rum i olej. Wyrabiamy szybko luźne ciasto. Ja nie dodałam od razu całej mąki, żeby ciasto nie wyszło za twarde i, żeby ładnie się wyrobiło( powinno być miękkie i plastyczne). Żeby wbić powietrze do ciasta przekładamy je na posypaną mąką stolnicę i uderzamy przez kilka minut w ciasto wałkiem kuchennym. Można też ciasto przepuścić 2- 3 razy przez maszynkę do mielenia mięsa. Następnie ciasto dzielimy na mniejsze porcje i po kolei je rozwałkowujemy, następnie wycinamy z ciasta prostokąty o długości do 10 cm, szerokości 2- 3 cm. Na środku nacinamy każdy z nich i przewijamy. Przewinięte faworki układamy na wysypanej mąką tacy.Smażymy je na dobrze rozgrzanym oleju z obu stron. Zdjęcie zrobiłam pod koniec smażenie, więc olej już się lekko "przypalił".Po usmażeniu wyjmujemy faworki na talerz wyłożony serwetkami lub kuchennym ręcznikiem papierowym, żeby odsączyć nadmiar tłuszczu. Podajemy posypane delikatnie cukrem pudrem. Smacznego :)



Pączki karnawałowe

Składniki:
1 kg mąki
7 dag drożdży
0,7 szklanki cukru
1,5 szklanki mleka
7 sztuk żółtek jaj
1 jajko
12 dag margaryny
1 kieliszek alkoholu
1,5 kg smalcu
30 dag marmolady różanej
1 opakowanie cukru waniliowego
1,5 szklanki cukru pudru


Sposób przygotowania:
Mąkę przesiewamy do miski. Drożdże wkruszamy do miski, dodajemy 2 łyżki cukru i odrobinę mleka, odstawiamy do wyrośnięcia. Żółtka i jajko ucieramy na puch z cukrem oraz cukrem waniliowym. Do mąki dodajemy rozczyn drożdżowy oraz puch jajeczny. Wyrabiamy ciasto. Gdy ciasto zacznie odchodzić od rąk dodajemy rozpuszczoną margarynę. Wyrabiamy ciasto i odstawiamy do wyrośnięcia. Następnie z ciasta formujemy kulki( pączki) i odstawiamy do wyrośnięcia. Pączki smażymy na rozgrzanym tłuszczu z dodatkiem alkoholu. Pączki po wyjęciu z tłuszczu i odsączeniu szprycujemy marmoladą. Podajemy posypane cukrem pudrem. 

1 komentarz: