Przepisy, zdjęcia i inne teksty na blogu są mojego autorstwa. Jeżeli dodaję coś, co nie należy do mnie, wówczas podaję źródło. Jakiekolwiek kopiowanie zawartych na blogu treści bez mojej wiedzy i zgody jest złamaniem prawa (USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

sobota, 27 października 2012

Grzybowo...

Sezon na grzyby zbliża się już do końca. Śnieg powoli sypie się z nieba, ale na pewno wielu z Was ma przygotowane swoje grzybowe zapasy. 
A oto moje propozycje na ich wykorzystanie:




Zupa grzybowa


Składniki:


2-3 szkielety ryby na wywar (z głową)
LUB
kość na wywar

    3 garści suszonych grzybów
    1/2 cebuli
    sól
    pieprz
    3- 4 łyżki śmietany
    ziele angielskie
    liść laurowy
    pieprz czarny ziarnisty

Sposób przygotowania:

Grzyby moczymy w zimnej wodzie. Gotujemy wywar na kości, dodając grzyby. Razem gotujemy do miękkości dodając ziele angielskie, pieprz czarny ziarnisty oraz liść laurowy. Gdy grzyby będą miękkie podpalamy na palniku cebulkę i dodajemy do barszczu, zaprawiamy do śmietaną i dodajemy sól oraz pieprz czarny mielony do smaku. Tak przygotowany barszcz podajemy z ziemniaczkami lub pieczywem.



Kapuśniaczki z grzybami


Składniki:

    2- 3 szklanki mąki
    1 szczypta soli
    1 jajko
    1,5 szklanki mleka
    4 dag drożdży
    5 dag margaryny
    1 łyżka cukru
    1 łyżeczka octu
    ok. 30- 40 dag kapusty kwaszonej
    kilka suszonych grzybów
    0,5 cebuli
    2 łyżeczki oleju
    sól
    pieprz
    2- 3 łyżeczki maku


Sposób przygotowania:

Kapustę gotujemy. Jeśli jest zbyt kwaśna, wówczas przelewamy ją wodą. Oddzielnie gotujemy suszone grzyby. Po ugotowaniu grzyby miksujemy blenderem lub drobno siekamy. Kapustę kroimy. Następnie na patelni rozgrzewamy olej, podduszamy cebulkę, dodajemy grzyby, a później kapustę. Podsmażamy i odstawiamy do przestudzenia. Przygotowujemy zaczyn drożdżowy mieszając w misce drożdże, cukier i letnie mleko. Odstawiamy je do wyrośnięcia. Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy jajko, wyrośnięte drożdże, sól i ocet. Następnie margarynę i wyrabiamy ciasto. Odstawiamy do wyrośnięcia. Wyrośnięte ciasto rozwałkowujemy, rozsmarowujemy na nim kapustę i zwijamy w rulon. Kroimy go na kawałki, a kapuśniaczki posypujemy makiem. Układamy na blaszce i odstawiamy do wyrośnięcia. Pieczemy w temp. 160 stopni przez około 20- 25 minut.

Smacznego :)


3 komentarze:

  1. Takie kapuśniaczki byśmy zjadły :)
    Nawet z samą kapustą, bez grzybów ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Przyznam się tak po cichutku, że zawsze robię więcej farszu i zajadam sam ;)

    OdpowiedzUsuń