Przepisy, zdjęcia i inne teksty na blogu są mojego autorstwa. Jeżeli dodaję coś, co nie należy do mnie, wówczas podaję źródło. Jakiekolwiek kopiowanie zawartych na blogu treści bez mojej wiedzy i zgody jest złamaniem prawa (USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

wtorek, 6 sierpnia 2013

Przetwory z ogórków 2013 r. Ogórki w curry, ogórki w zalewie musztardowej.

Dzisiaj przedstawiam Wam dwa pierwsze przepisy na przetwory z ogórków.
Później wrzucę kolejne :)
W tym roku pokusiłam się o przygotowanie kilku słoików ogórków w zalewie z curry i ogórków w zalewie z musztardy sarepskiej.
Zapraszam do wypróbowania.




Ogórki w curry

Składniki:

4 kg ogórków
7 szklanek wody
2,75 szklanki octu 10%
2,75 szklanki cukru
2 łyżki curry
2 łyżki soli kamiennej
kilka ząbków czosnku
koper
ziele angielskie
liść laurowy
gorczyca

Sposób przygotowania:

Ogórki dokładnie myjemy i nie obierając ich kroimy w plastry i przekładamy je do słoików. Układamy je ciasno, żeby po zalaniu zalewą nie wypłynęły. Dodajemy też po kilka plasterków czosnku, 2 ziarnka ziela angielskiego, liść laurowy i małą gałązkę kopru oraz 1/4 łyżeczki gorczycy.
Przygotowujemy zalewę. W garnku zagotowujemy ze sobą: wodę, ocet, sól, cukier, curry. Następnie zalewę odstawiamy do przestudzenia. Następnie letnią zalewą zalewamy ogórki, zakręcamy i pasteryzujemy przez 5 minut. 






Ogórki w zalewie z musztardy sarepskiej

Składniki:

4 kg ogórków
1,5 szklanki octu
1,2- 1,5 litra wody
1,5 szklanki cukru
3 łyżki soli kamiennej
4 łyżki musztardy sarepskiej
ziele angielskie
gorczyca
liść laurowy
pieprz czarny ziarnisty

Sposób przygotowania:

Ogórki dokładnie myjemy. Nie obieramy ich. Następnie kroimy w ćwiartki i na pół. Z jednego ogórka mamy 8 części. Ogórki układamy ciasto w słoikach. Dodajemy przyprawy- liść laurowy, 2 ziarnka ziela, 2 ziarnka pieprzu, odrobinę gorczycy.
Przygotowujemy zalewę. Zagotowujemy w garnku wodę, ocet, cukier i sól. Po przestudzeniu dodajemy do zalewy musztardę i dokładnie mieszamy. Zalewą zalewamy ogórki. Zakręcamy i pasteryzujemy 5 minut.

Smacznego :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz