Przepisy, zdjęcia i inne teksty na blogu są mojego autorstwa. Jeżeli dodaję coś, co nie należy do mnie, wówczas podaję źródło. Jakiekolwiek kopiowanie zawartych na blogu treści bez mojej wiedzy i zgody jest złamaniem prawa (USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Ciasto jabłkowo- budyniowe

Niebawem sezon na truskawki. Już teraz można kupić pierwsze polskie owoce spod folii. Ale dopóki nie ma jeszcze tych prawdziwych, dojrzewających w pełnym słońcu, sięgajmy po inne owoce. Np. jabłka. Polecam pyszne ciasto z jabłkami i budyniem...



Ciasto jabłkowo- budyniowe

Składniki:

    3,5 szklanki mąki
    2 jajka
    25 dag margaryny
    2 łyżeczki proszku do pieczenia
    0,5 szklanki drobnego cukru
    1 łyżka śmietany 18%
    2 opakowania budyniu waniliowego
    1 litr mleka
    cukier do smaku
    6 jabłek
    3 łyżeczki bułki tartej


Sposób przygotowania:

 Mąkę przesiewamy na stolnicę, dodajemy całą kostkę margaryny i siekamy z mąką, następnie dodajemy pozostałe składniki i zagniatamy ciasto. Dzielimy je na dwie części. Jedną z części wykładamy na spód i boki blaszki wyłożonej wcześniej papierem do pieczenia. Jabłka ścieramy na tarce jarzynowej. Pierwszą warstwę ciasta nakłuwamy widelcem i oprószamy bułką tartą, następnie wykładamy jabłka. Budynie gotujemy na mleku i dodajemy do smaku cukier. Ciepły budyń wykładamy na jabłka i przygrywamy rozwałkowaną drugą częścią ciasta. Ciasto pieczemy około 40 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Gdy wystygnie posypujemy je cukrem pudrem.


Smacznego :)


środa, 10 kwietnia 2013

Naleśniki serowo- truskawkowe

A u mnie ostatnio były naleśniki. Mam jeszcze troszeczkę zamrożonych truskawek, więc przygotowałam je z nadzieniem z sera białego i podałam z sosem z truskawek. 




Serowo- truskawkowe naleśniki

Składniki:

    Naleśniki:
    2 jaja
    200 ml mleka
    2 szklanki mąki
    1 łyżka oleju
    2 szczypty soli
    woda
    Masa serowa:
    50 dag sera białego
    1 jajko
    brązowy cukier do smaku
    cukier waniliowy
    1 opakowanie budyniu waniliowego
    śmietana
    Sos truskawkowy:
    1,5 szklanki truskawek
    brązowy cukier
    Dodatkowo:
    truskawki świeże
    olej lub słoninka do smażenia

Sposób przygotowania:

 W miseczce roztrzepujemy ze sobą jajka i mleko, następnie przesiewamy mąkę, dodajemy sól i olej. Mieszamy energicznie ciasto naleśnikowe dodając tyle wody, żeby uzyskać masę o konsystencji śmietany. Na patelni rozgrzewamy dwie kropelki oleju lub smarujemy rozgrzaną patelnię słoninką i wylewamy na nią porcje ciasta rozsmarowując je łyżką lub pozwalając swobodnie się rozpłynąć po całej patelni. Smażymy z dwóch stron naleśniki. Z podanych proporcji wyszło mi ich 16. Ser biały przekładamy do talerza, dodajemy jajko, cukier waniliowy, budyń i cukier do smaku. Ugniatamy masę widelcem dodając w miarę potrzeby odrobinę kwaśnej śmietany. Masa powinna być jednak gęsta. Tak przygotowaną masą smarujemy naleśniki i składamy je albo zwijamy. Tak przygotowane naleśniki ponownie podsmażamy na patelni( ze względu na jajko i budyń). Truskawki przekładamy do rondelka, dodajemy łyżeczkę wody i gotujemy do momentu, gdy truskawki się rozpadną. Dodajemy do smaku cukier brązowy i miksujemy blenderem do momentu, gdy uzyskamy puszysty sos. Tak przygotowany sos podajemy z naleśnikami i świeżymi truskawkami.


Smacznego :)


wtorek, 2 kwietnia 2013

Mięsko pieczone...

Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie wędlina ze sklepu może nie istnieć. Ale za to nie wyobrażam sobie życia bez pieczonego mięska, które tą właśnie wędlinę może z powodzeniem zastąpić. Dzisiaj przedstawiam dwa przepisy na proste mięsko. Można je podawać z sosami i na kanapki.



Domowa szynka pieczona

Składniki:

    1,5 kg szynki wieprzowej
    1 kostka rosołowa
    2 łyżki oliwy
    sól ziołowa
    pieprz czarny mielony
    3 ząbki czosnku
    2 łyżeczki wędzonej słodkiej papryki w proszku
    1 łyżeczka przecieru paprykowego ekologicznego
    1 łyżeczka majeranku

Sposób przygotowania:

 Szynkę myjemy i osuszamy. Kostkę rosołową rozcieramy w oliwie, dodajemy roztarty czosnek, przecier paprykowy, sól ziołową, pieprz czarny mielony, słodką paprykę w proszku i majeranek. Tak przygotowaną marynatą nacieramy mięso i odstawiamy na noc. Następnie mięso układamy w naczyniu żaroodpornym, podlewamy niewielką ilością wody i pieczemy przez około 90- 100 minut w temp. 180 stopni.








Udziec z indyka na ostro

Składniki:

    1 duży udziec z indyka
    przecier paprykowy ekologiczny
    sól
    pieprz czarny mielony
    2 łyżki oliwy
    2 łyżki gorącej wody
    bazylia
    oregano
    1 ząbek czosnku

Sposób przygotowania:

 Udziec z indyka dokładnie myjemy i osuszamy. Przygotowujemy marynatę mieszając ze sobą wodę, oliwę, przecier paprykowy ekologiczny, sól, pieprz czarny mielony, roztarty czosnek, bazylię i oregano. Marynatą nacieramy mięso i odstawiamy je na 2- 3 godziny. Następnie mięso przekładamy do formy lub naczynia żaroodpornego i pieczemy około 90 minut w temperaturze 180 stopni.


Smacznego :)